Sipariş ettiğim ürün için ödeme yaptıktan, Satıcı da kargo bilgilerini girerek ürünü kargoya verdikten sonra, henüz onay verme süresindeyken ürünü satın almaktan vazgeçersem ne yapabilirim?

Bu durumda “Kargo ücretini alıcı öder” şeklinde açıklama bulunan ürünlerde, kargo ücretini ödeme zorunluluğunuz vardır. Teslim aldığınız ürünü Satıcının bilgisi dahilinde “Kargo ücretini alıcı öder” açıklaması ile kargoya verip Satıcıya iade edebilirsiniz. Bu şekildeki işlem sayısının artması halinde kötüniyet ihtimali göz önünde bulundurularak üyeliğiniz Nida GIDA tarafından tekrar değerlendirilebilecektir.

Siparişe konu ürün elime ulaşmadı ve kargo takip bilgisi de görüntülenemiyor ise ne yapmam gerekir?

Sistemde Kargo Takip Bilgisine ulaşamıyorsanız doğrudan Satıcı ile iletişim kurup, kargo bilgilerini istemeniz gerekmektedir. Satıcının, kargo takip bilgilerini vermemesi veya doğru kargo bilgilerini girmemesi durumlarında derhal Yöresel'i bilgilendirmeniz gerekmektedir. Sisteme girerek sistem üzerinden işlemi “Ürün tarafıma ulaşmadı” olarak belirtip duraklatmanızı duraklatma sonucunda da kargonun tarafınıza ulaşmaması halinde işlemi sonlandırmanızı önemle rica ederiz. Bu doğrultuda tarafımızdan gerekli kontroller sağlanarak, kontroller neticesinde kargolama sürecinde olumsuz bir durum tespiti halinde yapmış olduğunuz ödemeniz tarafınıza iade edilecektir. Satıcıdan kargo bilgilerinin alınması halinde konu hakkında ayrıca tarafınıza bilgi verilecektir.

Eğer gelen kargoyu almak istemiyorsam ne yapmam gerekir?

Satıcılar satıma konu ürünleri sorunsuz olarak tarafınıza ulaştırmak durumunda olup mevzuat ve mesafeli satış sözleşmesi uyarınca kargo aracılığıyla tarafınıza iletilmiş olan ürünü teslim alıp, iade etme hakkınız bulunmaktadır. Bu durumda siparişe konu ürünün teslim alıp, gerekiyorsa sonradan ancak yasal süresi içerisinde iade etmenizi tavsiye edilir. Zira ürünü teslim almama durumunuzda yapılan ödeme GET işleyiş kuralları gereğince ürünü teslim alana kadar GET hesabında bekletilmektedir.

Sipariş iade adresi nedir?

Siparişe konu ürünü teslim alıp iade etmek isterseniz ürün sipariş esnasında beyan edilen mağaza adresine yapılması gerekmektedir, ayrıca sipariş sonrası mailinize gelen mailde mesafeli satış sözleşmesi içerisinde bulabilirsiniz.

Kişisel bilgilerim güvende mi?

Kayıtlı kişisel bilgileriniz herhangi bir şekilde 3. kişi, kurum ya da platformlarla, hiç bir amaçla paylaşılmamaktadır.

Üyelik bilgilerimi nasıl güncellerim?

Üye girişinizi yaptıktan sonra, "Hesabım-Kullanıcı Bilgilerim" adımlarını izleyerek üyelik bilgilerinize ulaşabilir ve kayıtlı bilgilerinizde değişiklik yapabilirsiniz.

Para iadem ne zaman yapılır?

Ürün iade ya da iptal işlemi onaylandıktan sonrasında ücret iadesi, alışveriş esnasında kullandığınız banka-kredi kartına yapılmaktadır. Ücretin hesabınıza yansıması; kredi kartları için 4, banka kartları için ise 8 iş günüdür. Bu süreler bankanıza göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Kargo bedeli ne kadar?

Kargo bedava kampanyasından yararlanmadıysanız sipariş için ödenecek kargo bedeli 8,00 TL olarak belirlenmiştir.

Ürünler kaç günde teslim ediliyor?

Sipariş ettiğiniz ürünleriniz özenle paketlenip ortalama 5-7 iş gününde adresinize teslim edilir.